مصنوعات چوبی
خراطی، چوب تراشی، گره چینی، نازک کاری، معرق چوب و منبت چوب از جمله صنایع دستی چوبی در گیلان است

                         خراطی

از جمله صنایع دستی چوبی است که از طریق چوب با دستگاه به صورت افقی انجام می گیرد. در گیلان ساخت انواع پایه های مبل، نرده، قندان، گلدان، عصا و .... با چوب رواج دارد از نقوش طبیعی چوب در رویش های بهاره تابستانه برای ایجاد طرح و نقش استفاده می شود. مرکز عمده تولید خراطی در استان، شهرستان رشت است. مواد اولیه این هنر انواع چوب مانند گردو، نارون، افرا، گلابی راش و... بوده و از هر کدام بنا به نوع رنگ و بافت و درجه سختی چوب برای مثرفی خاص استفاده می شود.

 

                         چوب تراشی

چوب تراشی از جمله صنایع دستی بومی و سنتی گیلان است که در آن به وسیله ابزار دستی ساده و ابتدایی نسبت به تراش چوب اقدام می نمایند و به تولید محصولات مختلف شامل قاشق، ملاقه، کفگیر و ... می پردازند. مرکز عمده تولید شهرستان ماسال است و از چوب های مختلف موجود در منطقه استفاده می شود.

 

                        گره چینی

گره چینی به قطعات برش خورده چوب در اشکال مختلف متعدد و وحدت گرای هندسی که به طور هماهنگ در یک کادر مشخص و تکرار شونده در کنار هم قرار گرفته باشند گفته می شود. گره ها اتصالات کوچکی از چوب هستند که به صورت فاق و زبانه به هم متصل می گردند. از گره چینی در تزیینات وابسته به معماری، درب های اماکن متبرکه، مقابر، منابر و ... استفاده می شود و در رشت، لاهیجان و ماسوله تولید می شود.

 

نازک کاری

از جمله صنایع دستی چوبی است که طی آن، چوب بر اساس طرح و نقش موردنظر نازک می شود. با این شیوه، انواع محصولات چوبی در نهایت ظرافت و با دقت و زیبایی تولید می گردد. مراکز مهم فعالیت در استان در گذشته شهر رشت بوده است و در حال حاضر نیز با توجه به محدود شدن فعالیت، کارگاه های کوچک در این شهرستان فعال می باشد.

 

معرق چوب

معرق چوب در معنای کلام هر چیز رگه دار را می گویند. در هنر معرق از قراردادن قطعات چوب های رنگی در کنار یکدیگر نقوش و طرح های مختلف پدید می آید. استفاده از طرح های ساده (اسلیمی و ختایی) و نقوش نوشتاری، مینیاتور، ابنیه و آثار تاریخی، نقوش چهره و اندام و ... در معرق متداول است. در این هنر از رنگ های طبیعی چوب استفاده می شود و گاهی در پایان کار روی چوب قاشی می شود. کاربرد معرق شامل: ساخت رویه میز، تابلو، قاب آینه، جعبه، صفحه های شطرنج و ... می باشد. این هنر به صورت پراکنده در سطح استان انجام می شود.

 

منبت چوب

واژه منبت از نبات به معنی گیاه گرفته شده است و در اصطلاح به نقش برجسته کنده کاری روی چوب گفته می شود. نقوش مورد استفاده در این هنر اغلب شامل اسلیمی و نقوش حیوانی و انسانی است. از منبت در تزیین درب ها، رحل قرآن، میز و مجسمه های چوبی استفاده می گردد. این هنر به صورت پراکنده در سطح استان گیلان انجام می شود.

 

معرق منبت

این هنر از تلفیق دو هنر منبت و معرق و اتصال این دو به یکدیگر پدید می آید. در این شیوه ابتدا همه قطعه ها را مانند معرق می برند و بعد آن ها را به شیوه منبت کاری ساخت و ساز نموده. کنار هم جفت و جور می کنند.

تاریخ:
1398/10/07
تعداد بازدید:
2173
منبع:
آدرس: رشت، بلوار امام خمینی (ره)، جنب بنیاد مسکن، شهرداری رشت، ساختمان مرکزی

ایمیل: creative-city-rasht@rasht.ir پیام گیر: 137
شماره تماس: 33669908 - 33668819 - 33669208
Powered by DorsaPortal