معرفی رشت

رشت بزرگترین شهر گیلک نشین و پرجمعیت ترین شهر شمال ایران در ناحیه جلگه ای به عنوان مرکز استان گیلان از بزرگترین سکونتگاه های سواحل جنوبی دریای کاسپین و یکی از شهرهای گردشگرپذیر ایران است.

این شهر از آب و هوای معتدل دارای تابستانهای ملایم و شرجی و زمستانهای سرد و مرطوب بوده و به دلیل بارش فراوان به شهربارانهای نقره ای مشهور است.

این شهر همچنین به شهر اولین ها مشهور است و نخستین داروخانه شبانه روزی ایران، نخستین آسایشگاه معلولان و سالمندان، نخستین اتوبوس کشور، نخستین بیمارستان‌ملی ایران، نخستین کتابخانه ملی ایران و بسیاری دیگر از نخستین های فرهنگی و هنری و ادبی در این شهر رقم‌ خورده است.

این شهر در سال 2015 به شبکه شهرهای خلاق جهان به عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی یونسکو پیوسته است.

امروزه شهر رشت یکی از قطبهای کشاورزی، گردشگری و حتی صنعت همچون فولاد کشور است.

رشت همچنین یکی از قطبهای اصلی تولید برنج ایران است.

از سال 1394 خورشیدی با تلاشهای مردم و پشتیبانی شهرداری رشت، روز دوازدهم دی ماه با عنوان "روز رشت" در این شهر به ثبت رسیده و با برنامه های متنوع گرامی داشته می شود.

رشت همچنین خیزی بلند برای تبدیل شدن به شهر شبهای روشن برداشته و در این راه برنامه هایی نیز به وسیله استانداری گیلان و مدیریت شهری دنبال شده است.

این شهر مشاهیری بسیاری نیز دارد که نامهایی شناخته شده در جهان دانش هستند همچون دکتر معین، پروفسور بهزاد، پروفسور اکبرزاده، پروفسور رضا و پروفسور سمیعی.

 
 
تاریخ به روز رسانی:
1398/11/07
تعداد بازدید:
1878
آدرس: رشت، بلوار امام خمینی (ره)، جنب بنیاد مسکن، شهرداری رشت، ساختمان مرکزی

ایمیل: creative-city-rasht@rasht.ir پیام گیر: 137
شماره تماس: 33669908 - 33668819 - 33669208
Powered by DorsaPortal