صنایع دستی

 

حصیر بافی

حصیر بافی از جمله قدیمی ترین صنایع دستی بومی گیلان است که به عنوان یکی از اشتغالات فرعی و منبع در آمد خانواده های روستایی وحتی شهری به ویژه در نواحی اطراف تالاب بوده است. از گیاه محلی(لی) برای بافت انواع زنبیل، سبد، کلاه سفره و ... استفاده می شود.

علاوه بر این با نوعی دستگاه سنتی انواع زیر انداز با نقوش مختلف از گیاه (سوف) تهیه می شود. مهمترین مراکز تولید محصولات حصیری شهرستان های رشت، انزلی، آستانه اشرفیه، لاهیجان و لنگرود است.

 
 

چوب تراشی

چوب تراشی از جمله صنایع دستی بومی وسنتی گیلان است که در آن به وسیله ابزار دستی ساده و ابتدایی نسبت به تراش چوب اقدام می نمایند و به تولید محصولات مختلف شامل قاشق، ملاقه، کفگیر و...می پردازد. مرکزعمده تولید شهرستان ماسال است و از چوب های مختلف موجود در منطقه استفاده می شود

رشتی دوزی

رشتی دوزی یکی از هنرهای بومی وخاص استان گیلان است که از طریق دوختن نخهای ابریشمی رنگین به سطح پارچه توسط قلاب وایجاد طرح ونقش های زیبا وچشمگیر صورت می گیرد . مرکز عمده فعالیت این شهر رشت است و به همین دلیل نام رشتی دوزی بدان اطلاق می گردد. رشتی دوزی به سه روش ساده برجسته و معرق دوخته می شود و دارای طرح و نقش های متنوع نظیر بازوبندی، بند رومی ، انواع بته جقه، گل و مرغ ، لچک وترنجو... میباشد. کاربردهای این هنر از دیرباز تاکنون شامل ،پرده، فرش، پوشش زین، سجاده، کلاه، لباس، مخده، رومیزی ، روتختی و ... است

چادر شب

چادر شب بافی یکی از هنرهای بومی استان گیلان و چادر شب نوعی دستبافته ابریشمی الوان است که مرکز تولید آن روستای قاسم اباداز توابع شهرستان رودسر می باشد .چادر شب ها که دراصطلاح محلی لاوند یا چاشو خوانده می شوند (چهار خوانده، هشت خوانده) ونقش دار شامل انواع نقش مایه های گیاهی ،جانوری، انسانی، سماوری واشیاء پیرامون تولید می گردند. از چادر شب برای تهیه پوشش رختخواب، لباس زنانه، پیراهن و شال مردانه، روتختی، رومیزی،کیف و ... استفاده می شده است و زنان محلی آن را به عنوان پوششی به دور کمر می بندند.

لباس های محلی

لباس های محلی گیلان بر گرفته از فرهنگ ،هنر، اندیشه، باورها و آداب رسوم مردم منطقه است و به علت تنوع قومی در سطح استان از شرق تا غرب گیلان طرح ها و مدل های متفاوت و متنوعی به چشم می خورد .لباس ها در انواع زنانه ، مردانه وبچه گانه تولید می شود و دارای قطعات مختلف است . یک دست لباس زنانه از 2 یا 3 سر پوش ، پیراهن، جلیقه، کت ،شال کمر، دامن، شلوار و پای پوش تشکیل می شود، و لباس مردانه شامل شلوار، پیراهن، جلیقه، کت، انواع کلاه و نیز پوشش های ویژه شبانان وکوهنشینان است. در بخشهای مختلف گیلان از رنگ های شاد و زنده برای پوشاک استفاده می شود و مراکزمهم تولید آن قاسم آباد ،تالش، رودبار، ماسال ، املش، رشت و سیاهکل می باشد.

 

سفالگری دستی

تولید سفال به شیوه دستی در گیلان ازقدمت دیرینه بر خوردار است. سفال های سنتی اغلب با روش انگشتی و فتیله ای و ابزار ساده و ابتدایی ساخته می شوند و مراکز تولید آنها شهرستان های رودسر، تالش، شفت، املش و صومعه سرا می باشد. در ساخت سفال های مدرن از روش دستی و قالبی استفاده می شود و تولید آنها در شهرستان های سیاهکل و رضوانشهر رواج دارد.

 
تاریخ به روز رسانی:
1398/11/07
تعداد بازدید:
4354
آدرس: رشت، بلوار امام خمینی (ره)، جنب بنیاد مسکن، شهرداری رشت، ساختمان مرکزی

ایمیل: creative-city-rasht@rasht.ir پیام گیر: 137
شماره تماس: 33669908 - 33668819 - 33669208
Powered by DorsaPortal