سخن مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت

 

«شهر خلاق خوراک رشت» نگاهی به گذشته؛ چشم انداز آینده

رشت در سال 2015 به عنوان «شهر خلاق خوراک شناسی» یونسکو ثبت گردید و از همان زمان تلاش برای حفظ و تداوم برنامه های این برند ارزشمند آغاز شد.

مدیریت برنامه های یونسکو در «شهر خلاق خوراک شناسی رشت» هم اکنون در تلاش است تا با مجموعه اقداماتی که انجام می دهد اثرات آنها را بر اقتصاد، بهبود وضعیت معیشت، گردشگری و فرهنگ شهر رشت مشاهده نماید.

«اجرای برنامه‌های مرتبط با شهر خلاق»، «مشارکت و حضور در جلسات عمومی سالانه و برنامه های یونسکو» و «فراهم کردن زمینه‌های ارتباطی بین شهرهای عضو شهر خلاق» از جمله کارهایی است که مدیریت برنامه های یونسکو در این شهر خلاق دنبال می کند و «دستیابی به اهداف بین‌المللی این برند»، «انعقاد تفاهمنامه‌ بین‌المللی در زمینه‌ آموزش» و «ایجاد دفتر مشترک یونسکو و شهرداری رشت» نیز در فرآیند انجام کارها اتفاق افتاده است.

تلاش خواهیم کرد با بهره گیری از نیروها و امکانات و با حمایت شهردار و اعضای محترم شورای اسلامی شهر این برند ارزشمند را به فرصتی بی نظیر برای پیشرفت و ترقی شهر تبدیل کنیم و از آن برای توسعه صنعت گردشگری و همچنین گردش چرخ اقتصادی و جلب نمودن توجه همگان به این شهر فرهنگی بهره ببریم.

ایجاد موزه خوراک‌شناسی، راه‌اندازی بازارچه‌ خوراک محلی، توانمندسازی شهروندان در زمینه‌ کارآفرینی، ایجاد فضای کسب و کار کوچک به ویژه فعالیت زنان برای تولید و عرضه‌ محصولات خوراک‌محور، برگزاری جشنواره های خوراک محور و سلسله نشست های شهر خلاق خوراک از جمله اقداماتی است که انجام شده و تداوم نیز خواهد یافت.

از آنجایی که این برند به خلاقیت شناخته می شود، تلاش خواهد شد تا از تجارب بکر، نوآوری و خلاقیت همه‌ تلاشگران با فعالسازی صنایع خلاق و بهره‌گیری از ظرفیتها و توانمندیهای شهروندان رشت در زمینه‌ تولید محصولات خوراک‌محور استفاده شود. ایجاد یک سایت اختصاصی دو زبانه هم که به ارائه‌ منظم خبرها، گزارشها، مقالات و مطالب مرتبط با شهر خلاق بپردازد از دیگر برنامه های در دست اقدام است.

در پایان باید تاکید شود که بهره گیری از ظرفیت سمن های مرتبط و تشکلهای مردم نهاد را در تدارک برنامه ها، به عنوان یک اصل مهم پذیرفته و بر آن تاکید داریم و همچنین در ماه‌های پیش رو طرحها و برنامه‌های یکساله «شهر خلاق خوراک رشت» را اعلام می کنیم.

در پایان ذکر این نکته را بر خود لازم می دانم که از سرکار خانم فاطمه قدیمی و گروهی که زمینه های ثبت شهر رشت را به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی یونسکو فراهم کردند، تشکر و قدردانی نمایم و همچنین قدردان حمایتهای ویژه شهردار محترم رشت در تحقق اهداف و برنامه های شهر خلاق خوراک باشم.

                                                                                                                                                                                                                                          علیرضا قانع

                                                                                                                                                                                                    مدیریت برنامه های یونسکو در شهر خلاق خوراک شناسی رشت

تاریخ به روز رسانی:
1398/10/10
تعداد بازدید:
35
آدرس: رشت، بلوار امام خمینی (ره)، جنب بنیاد مسکن، شهرداری رشت، ساختمان مرکزی

ایمیل: creative-city-rasht@rasht.ir پیام گیر: 137
شماره تماس: 33669908 - 33668819 - 33669208
Powered by DorsaPortal